בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מגזין הבחירות 
ירוק זה מלכלך 
 
 מרוב לכלוך לא רואים ירוק    צילום: אילוסטרציה: nana10    
מגזין הבחירות |
 
רונן ליבוביץ`

לא פחות מארבע מפלגות יתמודדו בבחירות על הקולות של נאמני איכות הסביבה, אבל התחרות ביניהן הפכה למסע מטורף של הכפשות. הפיצול הזה עלול להוליד עוד כנסת שרואה ירוק רק מבחוץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד המאבקים המעניינים במערכת הבחירות הנוכחית לא היה זה שבין נתניהו ללבני או בין אחמד לטיבי לאביגדור ליברמן, אלא דווקא בין 4 מפלגות "ירוקות", שהקרבות ביניהן השאירו לא פעם אדמה חרוכה. הירוקים, התנועה הירוקה-מימד, עלה ירוק ואפילו מרצ נאבקות מתחת לפני השטח על כל קול ירוק, במלחמה שעלולה בבוקר שאחרי יום הבוחר להשאיר את נושא איכות הסביבה קרח מכאו ומכאן, וללא יצוג בכנסת.
 
מלכיאור
 מלכיאור 
 צילום: ורדי כהנא 
 
"המפלגה שלנו היא הותיקה והירוקה ביותר, והיחידה שפועלת שלא במסגרת הכנסת", פותח פאר ויסנר, יו"ר מפלגת הירוקים שהוקמה ב-1997. "כמו בכל עיר טובה שרואים שיש פיצוציה בפינה מסוימת, כולם רוצים גם פיצוציות באותה הפינה. כך גם עם האג'נדה הירוקה. אמרו, בואו ניקח את האג'נדה הזו ונגיד גם אנחנו ירוקים".

המתחרה הגדולה של הירוקים, התנועה הירוקה, התאגדה לקראת הבחירות עם תנועת מימד של הרב מיכאל מלכיאור, שנטש שותפות ארוכת שנים עם מפלגת העבודה. "אני הייתי יו"ר השדולה הירוקה במשך שבע השנים האחרונות, והובלתי את המאבקים בכל רחבי הארץ יחד עם קומץ חברים", אומר מלכיאור. "מספר 2 במפלגה, ערן בן ימיני, הקים את מגמה ירוקה והוביל שינוי סביבתי ואזרחי, ומספר 3, פרופסור אלון טל, מגיע מ"אדם טבע ודין" - בסיס ערכי אקדמי של שינוי התפיסה הישראלית. מי שרוצה ירוק במובן הרחב ולא רק מפלגת נישה, מקבל אצלנו את התשובות".
 
 
מרצ, שהתאגדה לקראת הבחירות עם תנועת השמאל החדשה, מיקמה במקום השלישי נציג ירוק משלה, עורך חדשות החוץ בערוץ 10, ניצן הורוביץ. "אני מתכוון לשים את איכות הסביבה בראש סדר העדיפות שלי, אבל גם בכנסת היוצאת מרצ עשתה הרבה מאוד, וגם בדברים שעשו אחרים, תמכנו".

"אצלנו הירוק לא עומד לבד - הוא חלק מסביבה וחברה כך שהפוקוס הרבה יותר רחב - נושאים של תחבורה, אנרגיה, פערים חברתיים שנובעים מראייה יותר רחבה", ממשיך הורוביץ'. "במדינה כמו ישראל עם הבעיות שלה אין מקום למפלגות של נושא אחד. לא למפלגות גמלאים, לא לצעירים, לא לנכים ולא לירוקים".
 
 

"כולם יודעים מיהם הירוקים"

כולם יודעים מיהם הירוקים. ויסנר
 כולם יודעים מיהם הירוקים. ויסנר   
לקראת יום הבוחר, נראה כאילו מרבית עיסוקן של כמה מהירוקות היה השמצת היריב ופחות באג'נדה ירוקה. קחו למשל את תפיסתו של ויסנר לגבי המפלגות הירוקות היריבות: "מרצ היו ירוקים כל כך טובים שלמרות שהם בכנסת, לא עשו שום דבר. אני לא רואה ההישגים שלהם. עלה ירוק מתרכזים בעשן שהם עושים, וזו פחות או יותר התוצאה. הם לא עשו כלום כמעט עשר שנים. בראש מימד עומד אדם שמעולם לא נבחר, הוא היה טרמפיסט קבוע שלקח כמה חברים ואמר 'אנחנו רוצים את המשרד להגנת הסביבה'".

"אני לא מכיר מפלגות אחרות של ירוקים", משיב מלכיאור. "יש מועמדים ירוקים בכמה מפלגות וזה דבר מצוין: מי שיצביע חד"ש יקבל ח"כ ירוק מעולה, ואותו הדבר יקבל מי שמצביע מרצ. אבל היחידים שהתיימרו להיות ירוקים בנושא הסביבתי זו מפלגת הירוקים, אבל כולם יודעים מי הם ולא שווה לדבר עליהם. כל הפעילים שלהם עברו אלינו, ואני לא רוצה לרדת למקום נמוך ולהסביר מי זה פאר ויסנר".
 
יוצא דופן במלחמה הירוקה הוא גיל קופטש, שהונחת לפני כמה שבועות בראש עלה ירוק. "כל המפלגות הירוקות הן אותו הדבר וכולן מבורכות. אני מדביק את המצע של כולם, ואפילו ניסינו להתאחד עם כמה מהירוקים. אנחנו מאמינים בשאכטות ואדם וחברו כך שכולם אנשים ראויים וכל מי שמתעקש על אג'נדה ירוקה, יבורך". אז מה ייצא בסוף מהסלט הירוק שמכינות המפלגות הירוקות? להורוביץ' יש תחזית שמתחריו לא ממש יאהבו. "בבחירות האלה יש יותר ממאה אלף קולות עם המילה ירוק בשם שלהם עלולים ללכת לאיבוד. מי שחשוב לו שהקול הירוק בקלפי יתורגם למנדט ירוק בכנסת, צריך להצביע מרצ".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by